Aktuality BohosluzbyOznamy

Podporte našu farnosť

Môžete tak urobiť zaslaním vášho daru na náš farský účet:

SK59 0900 0000 0001 0582 4874

Ďakujeme!

Liturgický kalendár

Liturgicky kalendar
Oltar secovce

25. výročie speváckeho zboru ARCHA

zbor archa 25
Cirkevné spevácke zbory sú už od nepamäti súčasťou cirkevného života obcí. Ich história siaha hlboko do dejín. Zborový spev obohacuje liturgiu, umocňuje modlitbu a povznáša slová na vyššiu úroveň.
 
V rímskokatolíckom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Sečovciach je spevácky chrámový zbor už niekoľko desaťročí činný pod vedením rôznych kantorov a dirigentov. Najstarší žijúci občania a bývalí členovia spomínajú na zbor DALARDA, ktorý v tej dobe viedol kantor a dirigent pán Aladár Bohucký. Po ňom to bol páni Škerlík, Emil Nagy, pán Famka.

V osemdesiatych a začiatkom deväťdesiatych rokov viedol zbor pán Ján Nemčík, ktorý bol zároveň kantorom. V roku 1991 začal zbor novú kapitolu, pod názvom ARCHA a pod vedením Mgr.Henriety Gabrikovej.

Celých 25 rokov tento zbor spieva pri sviatočných svätých omšiach počas Vianoc, Veľkej noci, pri odpustovej slávnosti. Počas týchto rokov sa v zbore vystriedalo okolo 60 spevákov. Zbor účinkoval na viacerých podujatiach. Trikrát sa zúčastnil festivalu v Rozhanovciach, niekoľkokrát to boli prehliadky v Trebišove, v Slivníku, V Nižnom Žipove, odpustové slávnosti vo Veľkých Ozorovciach, V Zemplínskej Teplici, V Dargove, Hriadkach, Višňove, Kravanoch, Bačkove, v Zbehňove. Spieval pri sobášoch, pohreboch, posviackach, primíciách, konsekráciách, ekumenických bohoslužbách, pri návštevách otcov biskupov. Zbor Archa reprezentoval náš dekanát na fatimských sobotách v Obišovciach. Novoročnú svätú omšu obohatil v obci Dlhé Klčovo.

Deväť rokov organizoval vianočné koncerty venované deťom z detského domova. Za štvrťstoročie zbor naspieval okolo 100 piesní, z ktorých väčšinu pravidelne prezentuje. V roku 2011 nahral svoje prvé CD s názvom Som len pútnik na zemi a v roku 2012 druhé ,vianočné, s názvom Svit slnka zhasol v diali, ktoré obsahuje aj štyri zemplínske koledy.

V súčasnosti má zbor 30 stálych členov a teší sa každej príležitosti, kedy môže účinkovať. Zbor doprevádzalo viacero kantorov: Ján Nemčík, ing. Ján Buzinkai, Štefan Palfi. Dnes je korepetítorom Ján Pigula, študent sečovského gymnázia.

Sv.Augustín povedal: „ Kto spieva, dvakrát sa modlí.“

Zboru ARCHA pri príležitosti 25 rokov ich spoločného spievania prajeme veľa síl, Božieho požehnania, veľa pekných piesní a mnoho príležitosti sláviť Boha a rozmnožovať svoje talenty. Gratulujeme!
Posledná aktualizácia: sobota, 03. december 2016, 10:23