Aktuality BohosluzbyOznamy

Podporte našu farnosť

Môžete tak urobiť zaslaním vášho daru na náš farský účet:

SK59 0900 0000 0001 0582 4874

Ďakujeme!

Liturgický kalendár

Liturgicky kalendar
  • Birmovka 7 copy
  • Vigília zoslania Ducha Svätého 2022
  • Deň otcov 2022
  • mladi
  • krizova
  • odpust 2022 1

25. výročie speváckeho zboru ARCHA

zbor archa 25
Cirkevné spevácke zbory sú už od nepamäti súčasťou cirkevného života obcí. Ich história siaha hlboko do dejín. Zborový spev obohacuje liturgiu, umocňuje modlitbu a povznáša slová na vyššiu úroveň.
 
V rímskokatolíckom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Sečovciach je spevácky chrámový zbor už niekoľko desaťročí činný pod vedením rôznych kantorov a dirigentov. Najstarší žijúci občania a bývalí členovia spomínajú na zbor DALARDA, ktorý v tej dobe viedol kantor a dirigent pán Aladár Bohucký. Po ňom to bol páni Škerlík, Emil Nagy, pán Famka.

V osemdesiatych a začiatkom deväťdesiatych rokov viedol zbor pán Ján Nemčík, ktorý bol zároveň kantorom. V roku 1991 začal zbor novú kapitolu, pod názvom ARCHA a pod vedením Mgr.Henriety Gabrikovej.

Celých 25 rokov tento zbor spieva pri sviatočných svätých omšiach počas Vianoc, Veľkej noci, pri odpustovej slávnosti. Počas týchto rokov sa v zbore vystriedalo okolo 60 spevákov. Zbor účinkoval na viacerých podujatiach. Trikrát sa zúčastnil festivalu v Rozhanovciach, niekoľkokrát to boli prehliadky v Trebišove, v Slivníku, V Nižnom Žipove, odpustové slávnosti vo Veľkých Ozorovciach, V Zemplínskej Teplici, V Dargove, Hriadkach, Višňove, Kravanoch, Bačkove, v Zbehňove. Spieval pri sobášoch, pohreboch, posviackach, primíciách, konsekráciách, ekumenických bohoslužbách, pri návštevách otcov biskupov. Zbor Archa reprezentoval náš dekanát na fatimských sobotách v Obišovciach. Novoročnú svätú omšu obohatil v obci Dlhé Klčovo.

Deväť rokov organizoval vianočné koncerty venované deťom z detského domova. Za štvrťstoročie zbor naspieval okolo 100 piesní, z ktorých väčšinu pravidelne prezentuje. V roku 2011 nahral svoje prvé CD s názvom Som len pútnik na zemi a v roku 2012 druhé ,vianočné, s názvom Svit slnka zhasol v diali, ktoré obsahuje aj štyri zemplínske koledy.

V súčasnosti má zbor 30 stálych členov a teší sa každej príležitosti, kedy môže účinkovať. Zbor doprevádzalo viacero kantorov: Ján Nemčík, ing. Ján Buzinkai, Štefan Palfi. Dnes je korepetítorom Ján Pigula, študent sečovského gymnázia.

Sv.Augustín povedal: „ Kto spieva, dvakrát sa modlí.“

Zboru ARCHA pri príležitosti 25 rokov ich spoločného spievania prajeme veľa síl, Božieho požehnania, veľa pekných piesní a mnoho príležitosti sláviť Boha a rozmnožovať svoje talenty. Gratulujeme!
Posledná aktualizácia: sobota, 03. december 2016, 10:23