Aktuality BohosluzbyOznamy

Podporte našu farnosť

Môžete tak urobiť zaslaním vášho daru na náš farský účet:

SK59 0900 0000 0001 0582 4874

Ďakujeme!

Liturgický kalendár

Liturgicky kalendar
Oltar secovce

Aký bude pre mňa tohtoročný Advent?

advent Adventné obdobie je obdobím stlmeného života. Advent to sú tiché prechádzky po šuštiacom listí, je to čas koncertov a rôznych literárnych večierkov, je to čas kedy sa máme zastaviť uprostred zhonu každodenného života a nájsť si čas na seba samých, na svoju rodinu i na ľudí, s ktorými sa dennodenne stretávame.
Advent je časom dlhých večerných rozhovorov pri sviečkach a rozžatom ohni v kozube, je to čas dlhých večerných rozhovorov pri káve a zamyslení sa nad životom, ktorý v sebe stále ukrýva akési čakanie, čakanie na niečo, alebo skôr na niekoho, kto dokáže naplniť náš život a urobiť ho krajším. V adventnom očakávaní je ukrytá túžba po niečom krásnom, po niečom čo dokáže naplniť srdce človeka, no zároveň v každom jednom očakávaní je ukrytá aj nádej, že to, čo očakávame skutočne príde a naplní naše srdce.

Toto očakávanie dlhé stáročia zakusoval Izraelský národ, keď čakal na splnenie Božích prísľubov a príchod Mesiáša, ktorého im Boh prisľúbil. Jeho príchod oznamovali proroci, ale na jeho bezprostrednú blízkosť ukázal až Ján Krstiteľ, ktorý vyzýval ľudí k náprave a zmene života: „Pripravte cestu Pánovi, vyrovnajte mu chodníky!“ Hlas z púšte, ktorý burcoval Izraelitov a vyzýval ich k náprave a zmene života, v tomto adventnom čase zaznieva aj nám. Aj nás vyzýva, aby sme Pánovi pripravili cestu, cestu do svojho srdca, aby sme odstránil doliny hriechov, znížil kopce vlastnej zloby, egoizmu a pýchy a tak mu umožnili vstúpiť do nášho života.

Aký bude tohtoročný advent? Načo sa zameráme? Čomu dáme prednosť? Budeme načúvať hlasu propagandy súčasného sveta? Uveríme svetu reklamy, ktorá nám hovorí: „Ak chceš byť šťastný, ak chceš prežiť krásne Vianočné sviatky, musíš mať všetko a nič ti nesmie chýbať.“ Žeby materiálne veci dokázali naplniť srdce človeka skutočným šťastím? Žeby vtom bolo skutočné čaro Vianoc? Žeby vtom spočívala neopakovateľná vianočná atmosféra? Nič čo sa dá kúpiť nedokáže človeka naplniť skutočným šťastím.
Alebo zoberieme vážne slová Jána Krstiteľa, ktorý nám hovorí, že to skutočné šťastie a radosť vstúpia do nášho života vtedy, ak dáme Bohu zelenú, ak mu pripravíme cestu do svojho srdca, ak sa ho budeme snažiť objavovať v ľuďoch, s ktorými sa dennodenne stretávame, ak sa ho budeme snažiť objavovať v každodenných momentoch svojho života. Ak sa dokážeme oslobodiť od každodennosti a viac si budeme všímať svojho životného partnera, deti, starých rodičov, či opustenú susedku ako televíznu obrazovku, môže byť aj pre nás tohtoročný advent obdobím nových a neopakovateľných zážitkov, ktoré nás dobre pripravia nielen na prežitie vianočných sviatkov, ale vnesú do nášho života viac radosti, istoty a životného šťastia.

Advent, to je možnosť vyjsť z jamy našich pádov a vykročiť na cestu, na ktorej je každý nový krok šancou. Objavme v sebe aspoň štipku dobra, aby sa vo svetle vianočnej hviezdy mohla zaskvieť v plnom lesku.

Posledná aktualizácia: sobota, 03. december 2011, 18:12