Aktuality BohosluzbyOznamy

Podporte našu farnosť

Môžete tak urobiť zaslaním vášho daru na náš farský účet:

SK59 0900 0000 0001 0582 4874

Ďakujeme!

Liturgický kalendár

Liturgicky kalendar
  • mladi
  • krizova
  • Birmovka 7 copy
  • odpust 2022 1

"Ako jediné zo všetkých náboženstiev pripojilo kresťanstvo statočnosť k cnostiam stvoriteľa" Chesteron

Narodil sa Kristus Pán, veseľme sa... slová tej piesne pozná snáď každý. Patria k Vianociam, k ich atmosfére. Sú tak tradične tradičné, ako snáď celé slávenie Vianoc. Tradičné jedlá, tradičné zvyky, tradičné koledy, tradičné návštevy, tradičné pohľadnice, tradičné pozdravy. A keď ideme ďalej, tak tradičné kostoly, tradičná výzdoba v nich, tradiční kresťania, spievajúci tradičné piesne. Už sme sa zamotali do tradičného kolobehu a je nám tak dobre, jedným slovom- romantika. No keď sa lepšie zahľadíme do veľkého vianočného príbehu o príchode Božieho Syna na tento svet, tak zistíme, že slová „tradičný“, a „romantika“, sa nejako vytrácajú.

Máme pred očami mladé dievča z Nazareta, ktorá neváhala stať sa v očiach sveta „slobodnou matkou“, stratiť dobré meno a riskovať život, kvôli tomu, ktorého kráľovstvo trvá naveky. Objavuje sa pred nami postava Jozefa „jej ženícha“ ktorý chráni svätú rodinu. Bojuje s Betlehemčanmi o kúsok domova pre Kráľa Kráľov a nakoniec vytvorí z maštale domov pre Božieho Syna.

Najkrajší je ale pohľad na samotné dieťa v jasliach. Dojímavo krásne malé bábätko. Akoby sa ani nechcelo veriť slovám proroka, že „ponesie hriechy mnohých“. Ten malý odložil moc a slávu neba, a stal sa človekom. Prišiel na planétu zem, zmietanú ťažkopádnosťou ľudských vojen, do najmocnejšej ríše vtedajšieho sveta. Narodil sa v národe, ktorý odmietal vlastných prorokov, v provincii Judea, kde bola politická atmosféra porovnateľná so stalinizmom v sovietskom zväze v 30. rokoch 20.stor.

Ako sa asi cítil Boh Otec, ktorý toto všetko videl? Videl svojho Syna kdesi na periférii Betlehema, v maštali a bezmocného ako dieťa, ktoré musí čeliť nielen studenému vetru betlehemskej noci, ale aj krutému kráľovi. V tomto je podobný otcom, ktorí bdejú nad svojimi deťmi.
Keď odkryjeme klišé tradície, ukáže sa nám hlbší odkaz Vianoc v podobe čností, ktoré máme žiť: odvaha Márie, ušľachtilosť Jozefa, pokora Božieho Syna a statočnosť Boha Otca.
Tieto čnosti nech napĺňajú naše srdcia a nech sú zdrojom radosti z Narodenia Božieho Syna.

Posledná aktualizácia: streda, 21. december 2011, 11:16