Aktuality BohosluzbyOznamy

Podporte našu farnosť

Môžete tak urobiť zaslaním vášho daru na náš farský účet:

SK59 0900 0000 0001 0582 4874

Ďakujeme!

Liturgický kalendár

Liturgicky kalendar
  • pic
  • pic
  • pic
  • pic
  • pic

Pomník nenarodeným deťom - súsošie matky s dieťaťom - v tomto týždni v našej farnosti.

fichero_24566_20120103.jpgPomník nenarodeným deťom - súsošie matky s dieťaťom - v tomto týždni v našej farnosti.                                                              Autor Mgr. Art. Martin Hudáček

V tomto týždni do soboty bude vo farskom kostole v Sečovciach Putovné súsošie nenarodeným. Toto umelecké dielo dokáže jemným spôsobom odkomunikovať vážnu tému bolesti po potrate, potrebu odpustenia, uzdravenia a zmierenia. Zároveň všetkých nás pozýva k spoločným, ale aj tichým modlitbám, meditáciam i zamysleniam nad ochranou nenarodených detí. Za toto všetko, za dar života, za právo na život a jeho ochranu až po smrť, sa budeme modliť a prosiť v priebehu tohto týždňa či už pri svätých omšiach, spoločných pobožnostiach, ale aj v súkromných modlitbách.

Súsošie vyobrazuje plačúcu matku zranenú potratom a dieťa, ktoré utešuje mamu, aby neplakala. Dieťa je zhotovené z priesvitného materiálu.
Cez dieťa prechádza svetlo a pozýva mamu k spáse. Mama prijíma odpustenie od svojho dieťaťa a verí, že Boh jej tiež odpustí. To je dôvod, aby aj ona odpustila sebe.
Najťažšie človek odpúšťa sám sebe, pretože čas sa nedá vrátiť späť. Avšak poučený vlastným zlyhaním sa môže zmeniť a začať nový život v pravde a láske.
Krvácajúca rana sa tak stáva prameňom Božích milostí. Dieťa, ktoré sa stalo obeťou potratu, zasahuje Božia milosť a my žijeme v nádeji, že aj nevinné deti odpúšťajú svojim vinníkom a prosia o ich obrátenie.
Cez reálne vyobrazenie vzťahu matky s dieťaťom, kde neha materinskej lásky nevýslovne trpí, je človek privádzaný k pravde, že každé dieťa má právo na život.
 Ľudia sa otvárajú uzdravujúcej Božej milosti prijatím pravdy o vlastnom zlyhaní a úprimnou ľútosťou nad spáchaným zlom, ktoré nastalo v kritickej chvíli pod tlakom zlého zdravotného stavu, psychického a fyzického vyčerpania, nepriaznivého okolia a spoločnosti.
Boh je milosrdný a odpúšťa všetkým, ktorí úprimne oľutujú a začnú nový život. Prijatie Božieho milosrdenstva je cestou k spáse.
Aj matka, ktorá zažila spontánny potrat, prežíva svoju bolesť zo straty dieťaťa.


Sú 4 kroky na ceste k uzdraveniu:

 Prijať pravdu, pretože ona oslobodzuje.
  Oľutovať hriech z hĺbky srdca s predsavzatím, že to už viac neurobím.
  Odpustiť sám sebe - to znamená poučiť sa z vlastného zlyhania a stať sa odteraz ochrancom života.
  Prežiť znovuzrodenie cez Božie milosrdenstvo a začať konečne život radosti, lásky a pokoja.
   To, čo bolí, tá krvácajúca rana v srdci sa od tejto chvíle môže stať prameňom hlbokej duchovnej sily. 

Na prvý pohľad sa môže zdať, že súsošie vyobrazuje túto pravdu príliš realisticky, čo môže vyvolať u žien reakciu prívalu sĺz vyplavujúcich bolesť zvnútra zo zraneného materinského srdca.
Avšak sú to slzy uzdravujúce, slzy ľútosti aj radosti, že sa veci pomenovali. Skončilo blúdenie v strachu a neistote a konečne začala nová cesta plná svetla, radosti a pokoja.
Posledná aktualizácia: sobota, 12. október 2019, 12:49